Slováci na prípravnom stretnutí k svetovému stretnutiu rodín v Dubline 2018


Írsky Dublin privítal prvý a druhý júnový deň tohto roka prípravné stretnutie k deviatemu Svetovému svetovému stretnutiu rodín. Konalo sa na pozvanie dublinského arcibiskupa Mons. Diarmunda Martina v priestoroch City University. Slovensko medzi 120 delegátmi z 20 krajín sveta reprezentovali v dvoch častiach programu členka Rady pre rodinu a výkonná riaditeľka Arcidiecézneho centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy Monika Jucková a tajomníčka Rady pre rodiny KBS Viera Václavová. Prvý deň stretnutia za účasti biskupov, kňazov a laikov sa uskutočnila konferencia, ktorú otvoril arcibiskup Martin. Účastníkov privítal a pozdravil aj kardinál Kevin Joseph Farrell, prefekt Kongregácie pre laikov, rodinu a život. Nasledoval blok prednášok venovaný príprave na manželstvo z pohľadu posynodálnej exhortácie Amoris Laetitia – Radosť lásky. 
Biskup Northamptonu Mons. Peter Doyle so spolupracovníkmi predstavil iniciatívu Biskupskej konferencie Anglicka a Walesu s názvom „Usmernenia pre prípravu párov na manželstvo“. V ôsmich sekciách sa zaoberajú procesom prípravy na manželstvo, jej postupmi, obsahom programov prípravy, vzdelávaním, rozvojom a podporou pre poskytovateľov prípravy, ako pochopiť hodnoty manželstva vo farnosti, výmenou skúseností s prípravou na manželstvo (medzi rozličnými jej poskytovateľmi napr. medzi tímami) a jej skvalitňovaním na základe spätnej väzby.
Účastníci konferencie mali následne možnosť zdieľať sa v skupinách o príprave na manželstvo v ich krajine. 
Druhý blok konferencie sa zaoberal konkrétnou prípravou a organizáciou Svetového stretnutia rodín. Naplánované je od 22. do 26. augusta 2018. Úvod patril predstaveniu hymny stretnutia „Radosť pre celú zem“, ktorá je inšpirovaná dokumentom Amoris Laetitia - Radosť lásky. Na predstavení bol prítomný aj autor hymny Ephrem Feeley. 
Potom organizátori predstavili obdobie prípravy na stretnutie, ktoré potrvá od septembra 2017 až do času konania stretnutia v auguste 2018. Zvolili formu interaktívnej multimediálnej katechetickej platformy podnetov k príprave s názvom „Amoris - Poďme sa rozprávať o rodine! Buďme rodinou!“ K dispozícii bude od septembra 2017 na oficiálnej webstránke www.worldmeeting2018.ie. 
V závere prvého dňa stretnutia organizátori predstavili oficiálny program samotného deviateho Svetového stretnutia rodín. Bude mať tri časti. Prvou je teologicko – pastoračný kongres (22. - 24. augusta) na tému „Evanjelium rodiny: radosť pre svet“. Uskutoční v priestoroch kongresového komplexu RDS Venue formou prednášok, workshopov, svedectiev, diskusií a samostatným programom pre deti a mladých. 
Ďalšou časťou bude tzv. festival rodín, ktorý sa uskutoční v sobotu 25. augusta 2018 v Croke Park (na historickom gaelicovom štadióne s kapacitou 82 300 ľudí). Vyvrcholením bude nedeľné (26. augusta 2018) slávenie Eucharistie so Svätom Otcom vo Phoenix Park, kde slúžil svätú omšu v roku 1979 sv. Ján Pavol II. Miesta, na ktorých sa uskutočnia tieto podujatia, si účastníci stretnutia prezreli ďalší deň.
Spoločné prípravné podujatie sprevádzala okrem pracovných bodov aj spoločná modlitba účastníkov a slávenie svätej omše. 
Slovenskí delegáti Monika Jucková a Viera Václavová sa potom stretli aj so zástupcami slovenskej komunity v Dubline dp. Eugenom Rybanským a Katarínou Giertlovou. Hovorili o možnom programe a účasti rodín zo Slovenska. Rada pre rodinu bude všetky novinky, ktoré sa týkajú prípravy do Dublinu, postupne zverejňovať na stránke rodina.kbs.sk. 

Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK / Rada KBS pre rodinu 


text zo stránky TKKBS